Praktyczne informacje o czyszczeniu i konserwacji paneli słonecznych

Gdy mamy panele słoneczne, to musimy pamiętać o ich czyszczeniu. Czynność tę możemy śmiało zlecić profesjonalnej firmie czyszczącej. Dysponuje nie tylko odpowiednim sprzętem, ale także zapleczem technicznym. Do tego osoby pracujące w firmie czyszczącej paneli posiadają niezbędną wiedzę, jak postępować z pielęgnacją takich powierzchni, które są przecież pod napięciem.

Poza tym większość firm, które instalują panele słoneczne oferuje serwis roczny konserwacyjny. Jeśli się zdecydujemy na ich samodzielne czyszczenie,to musimy wiedzieć, że ogniwa są z zewnątrz chronione warstwami wykonanymi ze specjalnej folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Od frontu są pokryte hartowanym szkłem, a do tyłu folią. Laminat tego typu zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami, jak i wilgocią.

Musimy mieć świadomość, że z powierzchniami paneli musimy się obchodzić bardzo delikatnie. Istnieją także zestawy specjalne służące myciu fotowoltaiki. Do pielęgnacji używać należy miękkiej gąbki. Tarki, szorstkie myjki oraz szczotki ryżowe niestety mogą uszkodzić powłokę zewnętrzną paneli. Ciśnieniowe myjki także są zabronione. Mogą bowiem rozszczelnić łączenia modułów. Do usuwania pozostałości po śniegu używa się delikatnej szczotki lub też płaskiego mopa.

Pielęgnacja samych paneli nie wymaga wyspecjalizowanych czyszczących środków. Panele słoneczne powinniśmy myć roztworem, który jest złożony w stosunku 50/50 z izopropanolu oraz wody demineralizowanej.